Flygresor från Leipzig flygplats till Kanarieöarna

Flygerbjudanden från Leipzig flygplats till Kanarieöarna

Letar du efter billiga sista minuten-erbjudanden eller den bästa tur och retur-resan från Leipzig flygplats till Kanarieöarna? Om du vill resa nästa månad börjar priserna för tur och retur från 2.470 SEK. Hitta de lägsta priserna på enkelresor och tur och retur-biljetter här.

Flyger från Leipzig flygplats till Kanarieöarna

Beväpna dig med dessa fakta i farten.
Billigaste flyget som hittades1.711 SEK
Billigaste månaden att flygajuni
Genomsnittlig flygtid5 tim, 4 min
Genomsnittligt antal flyg per vecka34
Populäraste flygbolagetMarabu

Vanliga frågor

Ja – direktflyg går för närvarande från Leipzig flygplats till Gran Canaria flygplats och Teneriffa södra flygplats i Kanarieöarna.
Vi tittade på alla tur och retur-flyg från Leipzig flygplats till Kanarieöarna som vi kunde hitta under de kommande 12 månaderna. Det ser ut som att 1.711 SEK är det bästa priset. Detta är bra, jämfört med det genomsnittliga biljettpriset till Kanarieöarna på 3.633 SEK.
Den billigaste månaden att flyga från Leipzig flygplats till Gran Canaria flygplats är just nu juni.
Den billigaste månaden att flyga från Leipzig flygplats till La Gomera Tenerife flygplats är just nu juni.
Den billigaste månaden att flyga från Leipzig flygplats till Valverde Hierro flygplats är just nu juli.
Och den billigaste månaden att flyga från Leipzig flygplats till La Palma flygplats är vanligtvis juni.
Efter att ha kollat i vår flygkalender såg vi att det för närvarande är billigast att flyga från Leipzig flygplats till Kanarieöarna den onsdag 10 juni 2026.
Om du flyger från Leipzig så är Las Palmas de Gran Canaria den billigaste staden att flyga till i Kanarieöarna. Den billigaste flygplatsen med flyg till Las Palmas de Gran Canaria är för tillfället Gran Canaria.
Den genomsnittliga flygtiden mellan Leipzig flygplats och Kanarieöarna är 5 timmar och 2 minuter.