Casa Gitano
Hitta det bästa hotellet i Tulum för dina datum, efter pris eller preferens
Jämför erbjudanden för Casa Gitano på hundratals webbplatser, på ett och samma ställe
Håll utkik efter erbjudanden med fri avbokning eller höga betyg
Jämför rum och priser

Snabba fakta
Checka in från: | 16:00 |
|---|---|
Checka ut före: | 12:00 |
Frukost | Frukost tillgänglig |
Barn | Barn är välkomna på detta hotell |
Mer om Casa Gitano
Casa Gitano
Casa Gitano ligger i Tulum, en kort bit från South Playa Tulum, och erbjuder boende med en utomhuspool, gratis privat parkering, en trädgård och en terrass.
Kommentar: 28 maj 2026
Vistades där: maj 2026
En av de bästa hotellupplevelse i Tulum
Rummen var rymliga, rena och vackert inredda med en unik bohemisk estetik. Varje hörn av hotellet känns genomtänkt designad och perfekt för avkoppling. Vakna upp omgiven av havsutsikt och bara några steg från stranden var oförglömlig.
Personalen var mycket vänlig, välkomnande och uppmärksam under hela vår vistelse. Servicen var utmärkt, och hela upplevelsen kändes mycket speciell från det ögonblick vi kom.
Läget är också perfekt, nära till bra restauranger och strandklubbar medan du fortfarande känner dig lugn och privat. Om du letar efter en elegant och avkopplande vistelse i Tulum, rekommenderar vi Casa Gitano. Vi skulle absolut bo här igen.
Kommentar: 23 apr. 2026
Vistades där: apr. 2026
Vi hade en fantastisk upplevelse. Era gjorde vår vistelse exceptionell. Vi upplevde massagen med ljudläkning det är en mus
Kommentar: 12 juni 2026
Vistades där: juni 2026
Boho Relax årsdagsresa
Kommentar: 26 maj 2026
Vistades där: dec. 2025
Fantastiskt hotell, men närområdet var mindre än önskvärt...
Före vistelsen, fick jag några meddelanden från Victoria i receptionen, som vid mötet var verkligen härlig. Hon sa att under december var stranden vacker, med mycket lite sjögräs. Eftersom vi kommer från Skottlands västkust skulle vi verkligen inte ha bedömt en strand baserat på dess sjögräs, men jag var orolig för renlighet med min dotter som sprang runt och tacksam för hennes meddelanden i förväg. Vad vi hittade, var att personalen städade stranden dagligen, av ogräs eller skräp som hade spolats in, och stranden var i själva verket en av de vackraste platserna i området.
Rummet var vacker, minimalistisk och ren, med härliga sängar och sängkläder och handdukar, med separata handdukar för stranden. Duschen var fantastisk, med full storlek flaskor toalettartiklar och mycket varmt vatten. Vi hade en kanna dricksvatten, två gratis nespressokapslar tillhandahålls varje dag, och tillgång till minikylskåp för att hålla våra egna objekt i (vi vågade inte använda någon av de extrafunktioner som tillhandahålls av hotellet... mer om det senare! ). Hotellets personal var alla härliga, hålla rummen, området och stranden till en hög standard. Det var verkligen tyst inom hotellområdet hela tiden under vår vistelse, bortsett från musiken du kunde höra från beach club vid vissa tidpunkter när på stranden, vilket var bra.
South Tulum är ganska pretentiöst, med en känsla som är löjligt high end. Kontrasten till den i centrala Tulum kunde inte vara så annorlunda. Casa Gitano har en strandklubb / restaurang som kallas Gitano Beach, och vi åt här på natten för vår ankomst och första morgonen, för enkelhetens skull. För standard, små måltider vi beställde, och en drink vardera ... . vår totala för dessa två måltider blev ca £ 180 ! Priset för en flaska vatten var £ 9 , varför vi inte vågar röra minibaren! Vi återvände aldrig hit för någon mat eller dryck, som helt enkelt inte kunde motivera det efter att ha besökt de lokala autentiska restauranger i Tulum centrala. Detta var verkligen synd, eftersom vi kom undan med en anständig budget för att möjliggöra en ökning av god mat och dryck, men de extrema priserna på detta område gjorde att vi helt enkelt inte kunde rättfärdiga det. De lokala glassbutikerna i South Tulum tog ungefär 8 pund för en skopa glass. Butikerna och restaurangerna var definitivt tilltalande för instagrammare och influencers... vilket vi inte är.
Bilresan fram och tillbaka längs South Tulums ”remsa” var ganska dränerande mot slutet av veckan, men absolut värt det för att njuta av äkta mexikansk mat och upplevelser i centrala Tulum. För alla med män, (eller fruar! ) som älskar att fiska, platsen var lysande för att köra till Boca Paila där fisket är högt värderat. Vi var tack och lov tillräckligt långt bort från den viktigaste hubb av aktivitet för att verkligen njuta av en lugn semester i vår lägenhet och stranden på Casa Gitano. Vi övervann kostnadsproblemen genom att lagra våra egna drycker i lägenheten och hade alltid planerat att köra om att äta autentiskt ändå - det var bara synd att det inte fanns möjlighet för oss att bära kostnaden för att äta på hotellet eller mer lokalt, då och då.
Till det pris vi betalade, det fungerade ut ca £ 100 per natt och hotellet var absolut värt det. Att veta att det var minst 2 - 3 gånger detta pris för följande vecka vid bokningstillfället, går bara att visa dig den typ av pengar som krävs och gärna spenderas för att bo i detta område av andra. Jag måste betona, att Casa Gitano inte hade någon anspråksfull luft om det, och verkligen inte fick oss att känna sig på sin plats vistas där.
Jag skulle inte tveka att komma tillbaka Casa Gitano, men tyvärr kunde du inte betala mig för att återvända någonstans längs South Tulum "Riviera".
Denna översyn är att vara så ärlig som möjligt, om någon som oss bestämmer sig för att boka Gitano, i hopp om att om vi hade haft tidigare förväntningar på området, kanske vi inte har känt antiklimax vi gjorde, i att inse hur dyrt och flashigt ett område det var.
Bara för att vara tydlig - vi är inte på något sätt ‘tighta’ eller hårda upp! Det måste bara finnas en nivå av känslighet och motivering. Ja vi var på en fantastisk semester, men när kostnadspriserna är SÅ extrema och uppblåsta i ett visst område, bara på grund av de människor det har lockat över tiden, måste det finnas en gräns. Om instagrammare och influencers kan motivera £ 8 per skopa glass, bra på dem. Men jag och min dotter kunde följa upp en läcker måltid på en lokal restaurang i Central Tulum, med läckra fruktglassar i en liten butik i staden för ca £ 2 och gladeligen återvände regelbundet för att prova andra smaker!
Kommentar: 4 feb. 2026
Vistades där: feb. 2026
Bästa hotellet i Tulum
Svar från hotellet
Kommentar: 12 feb. 2026
We’re thrilled to hear you enjoyed the comfort of the beds and pillows, the spacious room, the Nespresso touches, and the daily housekeeping care. Our team will be very happy to know their warmth and service made a difference in your stay.
And yes… there’s nothing quite like waking up to that stunning beach.
We can’t wait to welcome you back home to CASA GITANO very soon.
Väldigt bra läge
Boca Paila, Lote Road-KM 9.4, Zona Costera, Tulum, 77760, Mexiko|8,96 km från stadscentrum
Incheckning och utcheckning
Checka in från:
16:00
Checka ut före:
12:00
Bra att veta
Barn är välkomna på detta hotell
Kontakta hotellet för mer information om att lägga till extrasängar.
1 år och yngre
Gratis
Frukost tillgänglig
Frukosttider
07:30 – 10:30 från måndag till söndag
