Sketchley Grange Hotel & Spa
Sketchley Lane, Hinckley, LE10 3HU, Storbritannien
Hitta det bästa hotellet i Hinckley för dina datum, efter pris eller preferens
Jämför erbjudanden för Sketchley Grange Hotel & Spa på hundratals webbplatser, på ett och samma ställe
Håll utkik efter erbjudanden med fri avbokning eller höga betyg
Jämför rum och priser
Inkl. skatter och avgifter
Snabba fakta
Checka in från: | 15:00 |
---|---|
Checka ut före: | 11:00 |
Frukost | Frukost tillgänglig |
Husdjur | Husdjur tillåtna mot extra debitering |
Barn | Barn är välkomna på detta hotell |
Faciliteter
Mer om Sketchley Grange Hotel & Spa
Sketchley Grange Hotel & Spa
Sketchley Grange Hotel & Spa ligger i Hinckley. Cineworld Hinckley och Cosby Golf Club kan vara värda att kolla in om du har aktiviteter på programmet, och den som föredrar att se områdets turistattraktioner kan besöka High Cross Hovercraft och Battlefield Line Railway. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Coventry Building Society Arena eller Leicester Road Stadium. Hotell i tudorstil med fullständigt spa och gymDetta hotell är en rökfri anläggning med ett fullständigt spa såväl som en inomhuspool och en restaurang. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Här finns dessutom bland annat ett gym, en bar/lounge och en snackbar/deli. Sketchley Grange Hotel & Spa erbjuder 95 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. Platt-tv med betalfilmer. Badrummen har badkar/dusch och hårtorkar. Detta hotell i Hinckley erbjuder sina gäster gratis wi-fi. En inomhuspool och barnpool finns på området. Här finns även gym och bastu. Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
Betyg och omdömen
Omdömen från resenärer
Kommentar: 6 aug. 2017
Vistades där: aug. 2017
Enastående Helg bort - bra faciliteter och utmärkt, vänlig personal!
Svar från hotellet
Kommentar: 7 aug. 2017
Thank you for your review, it was a pleasure to look after you and your sister for the weekend we look forwards to being able to welcome you back soon.
I will pass your feedback onto the team and enter those named in to the employee of the month draw.
Kommentar: 3 nov. 2018
Vistades där: sep. 2018
Business trip
Rummet var stort och ok men känns inte fräscht. Finns ett portabelt element, nu uppskattar jag att det är svalt när jag sover men det var för kallt för att sitta och arbeta vid PC:n.
Frukosten var ett skämt.
Beställde tyvärr middag i ”baren” en soppa och Caesar sallad , det tog 1 timme att få in soppan som var smaklös, när sedan salladen kom var den så liten att jag fortfarande var hungrig. Priset var hutlöst dyrt, jag kan säga att det var den sämsta och dyraste Caesar sallad jag någonsin ätit.
Den som godkänt de 4 stjärnorna kan inte ha varit ute och rest.
Jag kommer inte tillbaka till detta ställe, bor hellre på kontoret.
Svar från hotellet
Kommentar: 3 dec. 2018
Tack för att du tog dig tid att granska ditt besök i Sketchley Grange. Vi var naturligtvis besvikna över att se din erfarenhet hos oss inte levde upp till dina förväntningar. Vi är stolta över att tillhandahålla fyrstjärnig service inom alla delar av vår verksamhet och det är mest med att du inte hittade detta för att vara fallet. Din feedback är mest uppskattad och jag skulle vilja diskutera det här ytterligare med dig om du kunde kontakta mig direkt på hotellet. Jag hoppas verkligen att få chansen att välkomna dig tillbaka, så vi kan ge dig den exceptionella erfarenheten som våra gäster har kommit att förvänta oss.
Med vänliga hälsningar
Paul Noble
General Manager
Kommentar: 6 aug. 2017
Vistades där: aug. 2017
Bekväm vistelse
Sängen var skön med extra kuddar till förfogande om det behövdes. Te-och kaffefaciliteter fanns tillgängliga tillsammans med hårtork, strykjärn och strykbräda.
Badrummet var rent och färska med en stor duschkabin (även om det fanns ingen dörr till mässan på badrumsgolvet tenderade att bli lite blöt.
En punkt saknas i rummet var en informationsbroschyr. Enda som serverades var en broschyr för jul och nyår erbjudanden och evenemang. De flesta hotell har en information mapp med frukost gånger, middag meny, telefon nummer och lokala sevärdheter och faciliteter etc. .
Våra rum var på den första våningen och var ganska en vandring från den lift/trappor. Hotellet har en konstig layout med en labyrint av korridorerna och nivåer. Jag antar att det eftersom byggnaden har utvecklats under årens lopp och utökats.
Frukosten var ganska standard varm/kall buffé med lite bordsserveringen för te/kaffe.
Svar från hotellet
Kommentar: 7 aug. 2017
Thank you for your feedback, i was pleased to see that you enjoyed your stay with us and we look forwards to being able to welcome you back in the near future.
Kommentar: 6 aug. 2017
Vistades där: aug. 2017
Fantastisk personal, härlig hotel
Hotellet var mycket lätt att hitta med hjälp av satellitnavigering, trädgårdarna är vi härligt.
Vår svit var fantastisk och så mycket stora! Maten var utmärkt
att personalen under hela vår vistelse var all utmärkt! Men i synnerhet de följande personal gjorde verkligen min vistelse speciell: -
Sam i receptionen
Antony
damerna som utförs våra ansiktsbehandlingar och baksida massage.
Den dam som städade vårt rum.
I restaurangen, Ugglan, Sam och Ian.
Ian var varmt, roliga och verkligen underbart att vara runt.
Både Ollie & Sam var jättebra på varje natt.
Och Sam i receptionen var en stor hjälp innan vi anlände och medan vi var där.
Hotellet var mycket hektisk, men personalen gjorde tid att chatta med min syster & jag och såg till att vi var nöjda.
Bra gjort för din fantastiska personal!
Vi kommer definitivt tillbaka!
Mrs Becky Nixons
Svar från hotellet
Kommentar: 7 aug. 2017
Thank you for your feedback, so pleased that you enjoyed your stay with us and we look forwards to being able to welcome you back again soon.
Kommentar: 30 juli 2017
Vistades där: juli 2017
Toppen kort paus bort
Som gäst får du gratis tillgång till spa område, så vi bestämde oss att kolla upp det. Jag måste säga att komma dit var inte lätt. Hotellet är som kaniner och tecken är få & långt mellan warren, vi fattade många felsvängar dit och tillbaka! Handdukar inte krävs som de tillhandahålls. Poolen finns en mycket bra storlek, det har en bubbelpool område som är trevlig efter använda dig av bastu/ångbastu. Det finns också ett spa som vi inte använde. Det finns faciliteterna för drycker och massor av solstolar runt poolen.
För våra kvällsmålet vi bokade ett bord i restaurangen och valde 3-rätters middag. Sammantaget var maten mycket trevligt, min man hade ett lamm biff som var halva fett så inte riktigt ätbar. Jag hade fisk steak med king räka linguine, fiskarna var mycket trevligt, men räkor var inte "kung" och såsen var lite intetsägande. Baren hade ett bra utbud av drinkar även om de är lite dyra men det är kan väntas.
Och avsluta kvällen vi varje tog en dubbla gin & tonic till vårt rum. Vi såg fram emot en god natts sömn i en mycket stor säng. Det är typiskt inte vad jag fick, den säng/madrass var mycket hårt, jag har lidit av en bad tillbaka på grund av att en bil olycka så att sova på en hård madrass är mycket obekväma, jag ville inte sova bra och var i en hel del av smärta genom morgon.
Frukost ingick i denna affär vi bokade. Det är en självbetjäningen av frukostbuffén som var alla mycket bra. Det enda klagomål jag har med dessa bufféer (inte bara denna hotell) är storleken på de glasögonen de ger dig för juice! Vad är fel med en normal storlek glas?
Sov lite bättre nästa natt via sova på täcket och använda extra kuddar vi begärde. Alla i alla vi hade en bra tid och vi skulle älska att bo där igen för längre, förhoppningsvis i ett annat rum med en mjukare säng!
Svar från hotellet
Kommentar: 1 aug. 2017
Thank you for your feedback, i will be discussing the points you have raised with the relevant department heads to ensure we are offering a consistent service in the future. We look forwards to being able to welcome you back to the hotel and showing you what we are really capable of achieving.
Väldigt bra läge
Sketchley Lane, Hinckley, LE10 3HU, Storbritannien|2,33 km från stadscentrum
10 saker att görainom 1,65 km
Transportinom 1,25 km
Incheckning och utcheckning
Checka in från:
15:00
Checka ut före:
11:00
Bra att veta
Barn är välkomna på detta hotell
Kontakta hotellet för mer information om att lägga till extrasängar.
Kontakta hotellet för mer information om att lägga till en spjälsäng.
Husdjur tillåtna mot extra debitering
Frukost tillgänglig
Frukostalternativ
Västerländsk frukost
Frukostpris
Kontakta hotellet för prisinformation