Shizentenyu
2962 Nishina, 410-3514, Tago, Chubu, Japan
Hitta det bästa hotellet i Tago för dina datum, efter pris eller preferens
Jämför erbjudanden för Shizentenyu på hundratals webbplatser, på ett och samma ställe
Håll utkik efter erbjudanden med fri avbokning eller höga betyg
Jämför rum och priser
Inkl. skatter och avgifter
Snabba fakta
Checka in från: | 15:00 |
---|---|
Checka ut före: | 11:00 |
Husdjur | Husdjur är inte tillåtna |
Barn | Barn är inte tillåtna på detta hotell |
Faciliteter
Mer om Shizentenyu
Shizentenyu
Shizen Tenyuu ligger i en nationalpark och på strandpromenaden i Nishiizu. Iwashina grundskola och Meiji-handlaren Nakases hus är lokala sevärdheter, och vackra naturupplevelser kan du få i området kring Fuji-Hakone-Izu nationalpark och Tois strand. Koganezaki Park och Kusunoyu är också värda ett besök. Prova på grottexpeditioner, ekoturer eller cykelturer och utforska allt som området har att erbjuda. Här har du tillgång till alla hemmets bekvämligheter och mycket mer, som till exempel gratis wi-fi och platt-tv, samt även klimatreglerad luftkonditionering och flerspråkig personal. Bland övriga bekvämligheter hittar du duntäcken, tofflor, telefon och städning.
Betyg och omdömen
Omdömen från resenärer
Kommentar: 27 maj 2025
Vistades där: maj 2025
Kommentar: 16 juli 2016
Vistades där: juli 2016
Utmärkt läge. Dålig service. Högljudd rum.
Min fråga med det här stället var personalen och de förvrängning av hotellet. Vi bokade detta ställe i höjd av sommaren och utvalda detta ställe för en rad orsaker, varav en är att det hade en pool. När vi kom dit poolen var tomt. Jag blev lite irriterad om detta, eftersom de bör inte annonserar en pool om de inte har någon. Jag påpekade detta ut till dem, de erkände sitt misstag men som verkade vara slutet av det. De inte ville att minska vårt pris eller uppgradera vårt rum eller liknande. I stället de gjorde oss sitta i den foajén för över en timme med trötta barn medan de handballed den frågan till mean tried som heter mig tre eller fyra gånger att försöka att reda ut det. Jag inte ens vet varför de var inblandade och det gjorde inte heller de.
I slutändan spelar utseendet hotellet erbjöd att köra oss till ett annat hotell flera kilometer bort att hade en pool (som vidarebefordrades till mig av booking.com). Detta uppfyllde mig. Vi ville bara gå till vårt rum på hotellet vi bokade. Jag var inte om att göra en stor grej om den hela sak men det var alla hanteras riktigt dåligt och med ingen professionalism. I slutet visar de erbjöd sig att ta av ett par yen per natt (återigen var detta via radiolänk bookings.com). Jag vill också nämna att rummet vi bokat var inte det rum vi fick - inte nämna det efter den tidigare erfarenhet.
Dålig service och slutade inte där tyvärr attityd. De är mycket snäva med deras bekvämligheter. Allt har en kostnad, även saker som normalt skulle inte ha en kostnad även i enkla anläggningar. Om du vill ha lite is? 500 Yen. Om du vill ha en fick sjunga på karaokegatan som passerar box? Yen. Om du har ett tre år gammalt på ditt rum yen.
Det är små saker som kostade hotellet inget extra, men den lämnar dig med en känsla av att det är inte en mycket generösa anläggning och när du betalar mer än $700 per natt, du betalar för en känsla av generositet.
En sak. Luftkonditioneringen på rummet är MYCKET MYCKET högljudda. Du behöver det på eftersom du kan inte öppna dörrarna på natten (no fly skärm) som skulle ha varit underbar. Du inte stänger av Om rummet blir riktigt kvavt men om du har det på den finnas gillar sova bredvid en lastbil. Lätt sovande akta er.

SG
Kommentar: 2 apr. 2013
Vistades där: apr. 2013
Fantastiskt
Kommentar: 20 jan. 2024
Vistades där: jan. 2024
It was very good

JP
Kommentar: 27 sep. 2016
Vistades där: sep. 2016
A clean cozy hotel with a goog ocean view but !
Close to Dogashima several good hotels exist all closely facing the ocean views. Tenyu is one of them and all the 20 guest rooms face the seaside and the islands. It is not a gorgeous but a clean and cozy hotel in many respects, easy approach and parking, efficient and kind services. Bath-rooms both in and out the house are very good, clean and have a good view. Dinner and breakfast are served in own guest room but almost in one lot unlike in case of luxury Ryokan. The meals were not bad but disappointing to those who reasonably expect good and fresh seafood. Sashimi (raw fishes) was terrible. It is a great shame for Izu fishermen. However, one could order special dishes such as “Funamori (sashimi set on a miniature fishing boat), abalone, lobster, etc. but prices are quite exceeding the expectation. Wine and Sake looked rather overcharged, too. No wonder my wife bought a very small plastic cup of soft cream near the wharf and it cost Yen 500. The prices must be set much dearer than even from the expensive Tokyo. This really reduces the attraction of travelers from town a long term. They should learn the situation in the Japan Sea side such as Niigata, Toyama, Fukui, etc.
Natural surrounding is super and one could find walking around very enjoyable.
Utmärkt läge
2962 Nishina, 410-3514, Tago, Chubu, Japan|1,44 km från stadscentrum
10 saker att görainom 2,45 km
Incheckning och utcheckning
Checka in från:
15:00
Checka ut före:
11:00
Bra att veta
Barn är inte tillåtna på detta hotell
Kontakta hotellet för mer information om att lägga till extrasängar.
Kontakta hotellet för mer information om att lägga till en spjälsäng.
Husdjur är inte tillåtna