
Hitta det bästa hotellet i Genève för dina datum, efter pris eller preferens
Jämför erbjudanden för Hotel Bristol på hundratals webbplatser, på ett och samma ställe
Håll utkik efter erbjudanden med fri avbokning eller höga betyg
Jämför rum och priser
Snabba fakta
Checka in från: | 15:00 |
---|---|
Checka ut före: | 12:00 |
Frukost | Frukost tillgänglig |
Husdjur | Husdjur tillåtna mot extra debitering |
Barn | Barn är välkomna på detta hotell |
Faciliteter
Mer om Hotel Bristol

Hotel Bristol
Hotel Bristol ligger vid sjön, i ett shoppingområde i Centrum, ett område i Genève. Pont du Mont Blanc och Jet d'Eau-fontänen är viktiga sevärdheter, och för den som gillar att shoppa rekommenderas Rue du Rhone. Sugen på ett evenemang eller en match? Kolla upp vad som är på gång på Stade de Geneve eller Palexpo. Med windsurfing och segling i närheten finns det massor av vattenaktiviteter att välja bland. Hotell vid sjön med fullständigt spa och fitnesscenterDetta hotell är en rökfri anläggning och erbjuder gäster ett fullständigt spa, en restaurang och ett fitnesscenter. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Här erbjuds dessutom bland annat en bar/lounge, en snackbar/deli och en bastu. Hotel Bristol erbjuder 110 rum med minibar och espressobryggare. Rummen är individuellt inredda. Platt-tv finns på rummen. Badrummen har badkar, badrockar, tofflor och gratis toalettartiklar. Detta hotell i Genève erbjuder gratis fast internetuppkoppling och wi-fi. Boendet tillhandahåller skrivbord, gratis dagstidningar och telefon. Dessutom har rummen värdeförvaringsskåp och gratis flaskvatten. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll, städning sker dagligen och massage på rummet finns på begäran. Detta hotell har bland annat en bubbelpool, bastu och fitnesscenter. Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma. Följande anläggningar är otillgängliga från 23 april 2025 till 28 april 2025 (datumen kan ändras): En av restaurangerna
Betyg och omdömen
Omdömen från resenärer
Kommentar: 11 apr. 2021
Vistades där: apr. 2021
Kommentar: 18 mars 2019
Vistades där: mars 2019
Kommentar: 24 juli 2018
Vistades där: juli 2018
Läget på hotellet är perfekt för att kunna ”göra Genève” på en dag som vi hade som mål.
Kommentar: 2 mars 2018
Vistades där: feb. 2018
Restaurangen i Hotellet är mycket bra räkna med minst 100 CHF per person för 3 rätters middag och lägg på för vin om du inte dricker husets vin som var bra.
Rummet var kallt när vi kom men så var det också en av de kallaste dagarna på året (-8C) efter lite mixtrande med termostaten på elementet fick vi upp temperaturen till 19 grader dag 2.
Duschen gick på halvfart inte vad man förväntar sig på ett lyxhotell. SPA och Gym utmärkta bägge två.
Personalen väldigt trevlig och service minded.
Kommentar: 24 apr. 2017
Plats
10, rue du Mont-Blanc, Grottes-Saint-Gervais, Genève, 1201, Schweiz|1,07 km från stadscentrum
Incheckning och utcheckning
Checka in från:
15:00
Checka ut före:
12:00
Bra att veta
Barn är välkomna på detta hotell
Kontakta hotellet för mer information om att lägga till extrasängar.
Kontakta hotellet för mer information om att lägga till en spjälsäng.
Husdjur tillåtna mot extra debitering
Frukost tillgänglig
Frukostmeny
Buffé
Frukostalternativ
Amerikansk frukost, Kontinental frukost, Engelsk frukost
Frukostpris
447 SEK (≈CHF 38,16)/person
Cash